Wdecki Park Krajobrazowy

Odległość od osady: 3 km

Wschodnia część Borów Tucholskich, a zwłaszcza tereny w środkowym biegu rzeki Wdy, od dawna urzekały niepowtarzalnością krajobrazu. Ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe, a także walory krajobrazowe, 16 lutego 1993 roku, w celu zachowania w warunkach zrównoważonego rozwoju i popularyzacji tych wartości utworzono Wdecki Park Krajobrazowy.

Park wraz z otuliną objął swym zasięgiem obszar 23 786,39 ha, z czego 4 609,15 ha stanowi otulina.

Obszary leśne parku położone są na terenie nadleśnictw: Osie, Trzebciny, Dąbrowa, Zamrzenica. Szczególne walory przyrodnicze, duże zróżnicowanie rzeźby terenu, gleb, klimatu oraz wód znajduje swoje odzwierciedlenie w bogactwie flory i fauny. Na terenie Parku znajduje się 5 rezerwatów przyrody, występuje wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt, które chronione są w ramach opracowanego programu czynnej ochrony gatunków zagrożonych.

Co warto zobaczyć?

  • Rezerwat Leśny Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego
  • Rezerwat Ornitologiczny Jezioro Miedzno
  • Rezerwat Jezioro Ciche
  • Ścisły rezerwat wodno-torfowiskowy Dury
  • Najmłodszy rezerwat przyrody „Jezioro Piaseczno” utworzony został w 2001 r.

Wdecki Park Krajobrazowy do idealne miejsce na aktywny odpoczynek na łonie natury. Tutaj oddycha się pełną piersią, a głowa odpoczywa od nadmiaru bodźców!

Źródło: https://parki.kujawsko-pomorskie.pl/wpk/historia-parku/informacje-o-parku

Udostęnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Zobacz inne

Hotel “Evita”

W niedużej odległości od Osady znajduje się Evita Hotel & Spa, który posiada bogate zaplecze Spa i Wellnes; w tym duży basen hotelowy, jacuzzi, saunę

Tleń

Popularna od wielu lat miejscowość turystyczna Tleń co roku przyciąga masę turystów, zarówno tych jednodniowych jak i chcących pozostać na dłużej. Znajdziesz tutaj kilka restauracji,